Pagina de start a forumului e-Iasi Forum e-Iasi Forum
Forumul municipiului Iasi- anunturi online, haine, auto. hardware, laptopuri, imobiliare.

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   FAQRegulament   InregistrareInregistrare   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

intel dual core e5500

Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului e-Iasi Forum -> Dezbateri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cont Basicdelta
Top contributor
Top contributor

Data inscrierii: Thu Oct 15, 2009 8:52 am

MesajTrimis: Tue Feb 15, 2011 1:30 am    Titlul subiectului: intel dual core e5500  Raspunde cu citat (quote)

admin: topic creat din http://forum.e-iasi.com/dual-core-e5500-t27993.html

Pret exceptional, de obicei pe la 150 ron se vinde e5200/e5300. Procesor f bun (mult peste seriile vechi de Core2 Duo E6xxx ca temperaturi si potential oc, inclusiv performanta) si extrem de overclock-abil (4ghz obtine si un incepator cu el pe o placa decenta).
Pacat ca nu mai am vreo placa 775 ca-l luam imediat.

Numai ca e o mica dilema in descrierea ta E5500 are frecventa stock 2800Mhz, nu 2300.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat icon-reclamatii2.gif
Cont Silveradvertisements
Normal contributor

Date inscrierii:Thu Jun 07, 2007 9:22 am

Trimis: 2019-07-18    Titlul subiectului: ...

Sus
Cont BasicMemphis
Normal contributor
Normal contributor
user_banat
ban permanent
Data inscrierii: Fri Nov 26, 2010 7:20 pm

MesajTrimis: Tue Feb 15, 2011 4:04 am    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

Explicaţia e simplă: procesorul nu este E5500, de unde rezultă şi preţul.
P.S.
delta a scris:
inclusiv performanta

În raport cu E5500, din seria E6xxx există cel putin 10 procesoare mai performante, deci nu mai induce lumea în eroare aşa cum ai facut-o şi aici!...

Sus
Cont Basicdelta
Top contributor
Top contributor

Data inscrierii: Thu Oct 15, 2009 8:52 am

MesajTrimis: Tue Feb 15, 2011 6:33 pm    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

Memphis a scris:

În raport cu E5500, din seria E6xxx există cel putin 10 procesoare mai performante, deci nu mai induce lumea în eroare aşa cum ai facut-o şi aici!...

M-ai omorat cu testul ala. Sunteti o gramada de indivizi care cititi tot felul de prostii pe net facute in scopuri de marketing si o luati de buna. Se pot face teste in care sa para ca AMD e pe langa Intel sau unde Intel e dublu fata de AMD (de ex), depinde cu ce programe testezi, in ce conditii si ce testezi.
Spre deosebire de tine eu chiar am avut si testat majoritatea procesoarelor. Cauta mai atent pe net (daca nu ai posibilitatea sa testezi tu) si filtreaza informatiile mai bine, nu mai cita testul ala ca pe biblie. Chiar esti paralel daca o tot tii cu testul ala.

In seria 6xxx Core2 Duo CU 2 NUCLEE exista doar 10 procesoare de toate. http://ark.intel.com/ProductCollection.aspx?series=22818
Sunt fabricate in tehnologie mai veche pe 65nm (fata de Dual Core E5xxx care are nucleu wolfdale ca si E8xxx si pe 45nm). Intr-adevar poseda unele un cache mai mare si FSB mai mare, insa nu e un factor decisiv. Doar in anumite teste (doar sintetice, nu utilizarea zilnica) poti vedea o performanta mai mare datorata la 2Mb de cache in plus.
In daily use avantajul lui Dual Core e clar, temperaturi mai mici (datorita fabricatiei pe 45nm), consum mai bun si posibilitatea de a obtine frecvente mari 4Ghz+ la voltaje decente si cu raciri obisnuite. Inclusiv frecventele default la care lucreaza seria 5xxx sunt mai mari.

In principiu aceste serii sunt echivalente, insa eu sustin ca nu se merita Core2 Duo 6xxx datorita tehnologiei vechide fabricatie, care o limiteaza mult la OC.

Sus
Cont Silveradvertisements
Normal contributor

Date inscrierii:Thu Jun 07, 2007 9:22 am

Trimis: 2019-07-18    Titlul subiectului: ...

Sus
Cont BasicMemphis
Normal contributor
Normal contributor
user_banat
ban permanent
Data inscrierii: Fri Nov 26, 2010 7:20 pm

MesajTrimis: Tue Feb 15, 2011 7:05 pm    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

delta a scris:
Sunteti o gramada de indivizi care cititi tot felul de prostii pe net facute in scopuri de marketing...

Posteaza si tu macar un singur link catre un site, pe care sa nu citesc prostii si sa nu fie facut in scop de marketing !!! Rolling Eyes
delta a scris:
Spre deosebire de tine eu chiar am avut si testat majoritatea procesoarelor

Ca de obicei iarasi ai uitat sa pui Print Screen-uri la testele pe care tot sustii ca le-ai facut cu majoritatea procesoarelor... Laughing

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului e-Iasi Forum -> Dezbateri Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

Disclaimer: Administratorii site-ului forum.e-iasi.com nu isi asuma nici o responsabilitate cu privire la corectitudinea anunturilor si originea produselor oferite la vanzare de catre utilizatori. Prin utilizarea forumului sunteti de acord cu aceasta conditie si in cazul in care sunteti pagubit/inselat de catre utilizatorii acestui forum, va angajati sa nu aveti absolut nici un fel de pretentie din partea administratorilor e-Iasi.

Drept Online :. Inchiriei Iasi :. Parteneri e-Iasi :. Ai sugestii?
Vizitatori: