Pagina de start a forumului e-Iasi Forum e-Iasi Forum
Forumul municipiului Iasi- anunturi online, haine, auto. hardware, laptopuri, imobiliare.

FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   FAQRegulament   InregistrareInregistrare   ProfilProfil    Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

[Expirat]parere alegere boxe

Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului e-Iasi Forum -> Dezbateri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cont Basicbboobbyy
Normal contributor
Normal contributor

Data inscrierii: Wed Sep 08, 2010 2:49 pm

MesajTrimis: Mon Oct 04, 2010 1:00 am    Titlul subiectului: parere alegere boxe  Raspunde cu citat (quote)

vreau sa-mi iau 2 boxe eu am statie http://www.music-all.ro/site/product/57/t.amp-E800/ si ma gindeam la 2 boxe http://www.music-all.ro/site/product/701/t.box-PA-252-ECO-MKII pe 4 ohmi deci putere ceva mai mare si bas mai mult sau http://www.telecomenzi.ro/boxa-blue-tech-xpro15-p-2060.html?osCsid=bcd42535f8c4ae46a805094424025692 pe 8 ohmi
astept parerile voastre mai ales la ohmi si la putere, adik sa se auda si ceva bass, nu as mai cumpara si inca 1 sau 2 subwoofere vreau doar 2 boxe

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului icon-reclamatii2.gif
Cont Silveradvertisements
Normal contributor

Date inscrierii:Thu Jun 07, 2007 9:22 am

Trimis: 2019-12-15    Titlul subiectului: ...

Sus
Cont Basicr4c4u
Normal contributor
Normal contributor

Data inscrierii: Sat Oct 17, 2009 4:03 pm

MesajTrimis: Tue Oct 05, 2010 12:30 am    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

salut la ce ai tu acolo numai aiurea vrei sa cumperi in primu rand iatzi amplificare potenta cat de cat si nu chinezarii aiure

2 la mana iatzi ceva boxe de 15 sau de 12 dar potente ma refer sa poate sa duca

dami add pe racau_spintecatoru e idul meu de mes e ca as putea sa te ajut intrun fel sau altul sunt si eu din iasi si ma ocup cu sonorizari

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat icon-reclamatii2.gif
Cont Basicbboobbyy
Normal contributor
Normal contributor

MesajTrimis: Tue Oct 05, 2010 3:13 am    Titlul subiectului: salut  Raspunde cu citat (quote)

si pentru tamp e800 ce recomandati?

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului icon-reclamatii2.gif
Cont Basicr4c4u
Normal contributor
Normal contributor

MesajTrimis: Tue Oct 05, 2010 11:38 pm    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

pentru acest amplificator ati recomand fara a mai folosi subwooferi sa mergi pe 2 boxe de 15" cu carcasa din material lemnos , nu din plastic si sa aibe difuzorul sensivitatea cat mai mare , de la 98 de decibeli in sus ti-am lasat mai sus idul meu dami add si vorbim eu sunt tot din iasi

ce buget ai pentru boxe??

Sus
Cont Basicoxigen
La inceputuri..
La inceputuri..

Data inscrierii: Mon Mar 22, 2010 11:06 pm

MesajTrimis: Sun Oct 10, 2010 3:13 am    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

2 incinte cu bass de 15"(cu un RMS mai mare decat puterea statiei) si driver (intre 30-50W RMS)(cu filtru facut dintr-un condensator), incintele facute din plc sau tego(mai bun), cu bassreflex, si cu un volum al cutiei cat mai mare ajung pentru ce iti trebuie tie
apropo firma bluetech e o porcarie...

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger icon-reclamatii2.gif
Cont Basicr4c4u
Normal contributor
Normal contributor

MesajTrimis: Sun Oct 10, 2010 3:19 am    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

mai oxigen sincer nu indruma omu spre rau un filtru nu e facut din 1 condesator
un filtru se calculeaza dupa octave dupa ipendantza fregventza de taiere a driverului si a wooferului

si la faza cu statzia + boxele nu e adevarat ce zici statzia tot deauna tre sa fie mai mare ca boxele

daca statzia e mai mica fatza de boxe vei baga distorsiuni in boxe si ai sa incepi sa parlesti driveru pentru ca e cel mai sensibil intro boxa

am 5 ani de sonorizari si de proiectat boxe deci total eronat zici tu acolo

cu respect Racautanu Gabriel

Sus
Cont Basicoxigen
La inceputuri..
La inceputuri..

Data inscrierii: Mon Mar 22, 2010 11:06 pm

MesajTrimis: Sun Oct 10, 2010 3:42 am    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

la filtru la driver daca nu are C minim pe el il arzi oricum....
C taie frecventele joase si nu ai cum sa strici driveru
daca omu vrea filtru cu frecventele taiate exact dupa specificatiile difuzorului poate sa puna ca nu va avea nimic

iar la faza cu statia creca ai incurcat cuvintele "statie" cu "boxe" si sati spun si de ce(pt volum 100% la statie )
1. daca puterea este mai mare ai 99% sa arzi difuzorul sau daca nu sati sara emailul de pe bobina si sa il strici.
2. daca puterea este mai mare deca difuzorul distorsiunile le vei avea sigur din difuzor(asta pana se arde)
3. daca difuzorul este mai mare decat statia distorsiunile nu le poti avea decat din semnalul primit de la cd-player,calculator,laptop sau din preamplificatorul statie la care tu stai cu volumul la maxim
gandeste logic un difuzor de 300W\4ohm cum iai dai tu 400w\4ohm fara sa il arzi???

referitor la impedanta, amplificatorul are o problema daca boxele sunt mai mici ca impedanta

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger icon-reclamatii2.gif
Cont Basicr4c4u
Normal contributor
Normal contributor

MesajTrimis: Thu Oct 14, 2010 2:44 am    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

oxigen eu dau in boxe de 400 w rms dau in ele cu 1000 w rms , esti din iasi vino si vezi eu umblu cu stzii profesionale ce merg in 2 omi

numi zi tu mie cum se merge statzia fatza de boxe

1 la mana documenteazate 2 la mana fatzi cont pe p.audio sau pe forumu electronistilor sau pe telecomenzi.ro si invatza fratle meu

un difuzor rezista puterea lui dubla atata timp cat nai distorsiuni mai baiatule distorsiunile nu tile da cd playeru cum zici tu, ci le reda amplificatoru . un amplificator profesional potzi sa dai cu mama cd playerului nu ai semnal destul sai atingi limitele atzi trebuie un mixer

te rog stai in banca ta inca o data ca sa nu ma pun sa atzi arat pe toate forumurile discutzii despre asa ceva cauta pe cel mai mare forum din lume de audio si vezi spekerland.ro si vezi acolo ia si documenteazate

Sus
Cont Basicbboobbyy
Normal contributor
Normal contributor

MesajTrimis: Thu Dec 16, 2010 2:15 pm    Titlul subiectului: salut  Raspunde cu citat (quote)

si pina la urma 2 boxe din lemn, pal , tego cu dif de 15 toli pentru t 800 care le recomandati?? puneti niste lincuri

Sus
Cont Basiccorina02
De abia sosit..
De abia sosit..

Data inscrierii: Wed Jan 18, 2012 5:38 pm

MesajTrimis: Tue Jan 31, 2012 8:19 pm    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

Daca tot vorbim de boxe, am si eu o intrebare. Mi s-a stricat o boxa de curand si am incercat sa o repar eu, am desfacut-o si asa a ramas pentru ca nu am reusit sa rezolv problema, momentan e prinsa cu banda de legat. Stiti unde as putea sa o repar, un centru de reparatii ceva?

Sus
Cont Silveradvertisements
Normal contributor

Date inscrierii:Thu Jun 07, 2007 9:22 am

Trimis: 2019-12-15    Titlul subiectului: ...

Sus
Cont Basicrux4ndr4df
De abia sosit..
De abia sosit..

Data inscrierii: Sat Apr 07, 2012 12:32 pm

MesajTrimis: Sat Apr 07, 2012 1:13 pm    Titlul subiectului:  Raspunde cu citat (quote)

Mie imi plac boxele acre au un bass mai puternic, deci eu in locul tau as alege a doua varianta

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului e-Iasi Forum -> Dezbateri Ora este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum

Disclaimer: Administratorii site-ului forum.e-iasi.com nu isi asuma nici o responsabilitate cu privire la corectitudinea anunturilor si originea produselor oferite la vanzare de catre utilizatori. Prin utilizarea forumului sunteti de acord cu aceasta conditie si in cazul in care sunteti pagubit/inselat de catre utilizatorii acestui forum, va angajati sa nu aveti absolut nici un fel de pretentie din partea administratorilor e-Iasi.

Drept Online :. Inchiriei Iasi :. Parteneri e-Iasi :. Ai sugestii?
Vizitatori: